Hayatımızı Kötüleştiren 10 Büyük Hata

Hepimiz hata yaparız. Ama bunları yapmak hayatımızı ne yazık ki mahvediyor. Bu hataları yapmamak için çaba harcamalıyız. Gelin bu hatalara bir bakalım…

1- Hatalarımızdan ders almamak
Hatalar insanlar içindir. Ama bir farkla her hatadan ders almayı ve tekrar etmemeyi öğrenmeliyiz. En büyük yanılgımız aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar beklemek oluyor ne yazıkki…

2- Hata yapmaktan korkmak
Çoğu insanlar hata yapacağını düşünerek yeni şeylerden uzak duruyor. Ama en büyük hatalardan biri denemekten ve hata yapmaktan korkmaktır aslında

3- Her şeyi çok ciddiye almak
Olaylara tabi ki bir ciddiyetle bakmak gerekir. Ama her şey o kadar ciddi değildir. iki üç yıl önce yaşadığınız olaylara şimdi gülüp geçiyorsunuz. O halde hayatı o kadar ciddiye almayın.

4-Şimdiye odaklanmamak
Yaptığımız en büyük hata geçmiş kaygılar ve gelecek endişeler arasında boğulup durmaktır. Şimdiye odaklandığınızda anın güzelliği size huzur ve mutluluk sağlar.

5- Yanlış insanlara güvenmek
Yaptığımız hataların sebeplerinden biri de yanlış kişiler üzerinden hayal kurmak ve onlara güvenmek oluyor ne yazık ki. Farkına varsakta bu durumun yine de o kişiler yüzünden hayatımızı mahvedebiliyoruz.

6- Kendinizi sürekli suçlamak
Neden kendimizi yargılayıp duruyoruz. Aslında her şey insanlar için… Yaşadığımız olaylar ve verdiğimiz kararlardan sorumluyuz ama bu kendimizi suçlamamız anlamına gelmez. Aksine kendimizi affetmemiz anlamına gelir

7- Özür dilemekten korkmak
Hatalı olduğumuz durumlarda özür dilemekten korkmamalıyız. Pek çok sorunu çözen basit bir özürdür çoğu zaman.

8- Hep haklı hissetmek
Bazen haklı ve bazen haksız oluruz. Ama egomuz bizi yönetiyorsa her konuda kendimizi haklı hissederiz. Bu yaptığımız büyük hatalardan biridir.

9- Yeni şeyler öğrenmeyi red etme
Çoğu insan öğrendiklerini yeterli sayar ve yeni şeyler öğrenmekten korkar. Ama gerçek beceri sürekli öğrenmek ve araştırmaktan geçer.

10- Kin duymak ve ona göre hareket etmek
Bazı insanlar gerçekten kötüdür. Ama hayatınızı bu kötü insanlara ve olaylara kin duyarak geçirirseniz sadece kendinize zarar verirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Temiz Yürekli Büyük Bir Düşünür; Krishnamurti’den Sevgi Ve Yaşam Üzerine 9 Enfes Söz

Beyin Kimyanızı Kontrol Edin: Dopamin Seviyenizi Yükselterek Strese Son Verecek 6 Yöntem